Group Results
Date: 6/22/2017
Herding Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch El D Brave New World***** | Gallaxy | Tod Brubaker | German Shepherd Dog | Best in Group |
Ch Shaylynnes Ohayo | Shaylynne | Maret Gentile | Australian Shepherd | 2nd in Group |
Proinnteach of Albion | Albion | Maret Gentile | Belgian Tervuren | 3rd in Group |
Ch Guenons Master Steel | Guenon Kennels | Maret Gentile | Pembroke Welsh Corgi | 4th in Group |
Hound Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch Kohl Wake From The Chaos | Grasslans** | Julie Patton | Borzoi | Best in Group |
Ch Kohl These Old Ghosts Here | Grasslans | Justin Moyer | Afghan Hound | 2nd in Group |
Ch FlapJacks Majorette | FlapJacks | Maret Gentile | Irish Wolfhound | 3rd in Group |
FaultLines Roman Holiday | FaultLine | Julie Patton | Rhodesian Ridgeback | 4th in Group |
Non-Sporting Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch Kalyndas Hot Hot Hot | Kalynda | Julie Patton | Standard Poodle | Best in Group |
Ch Lisra Royal Count | lisra | Maret Gentile | Shiba Inu | 2nd in Group |
Ch Fingerprint Last Days | Fingerprint | Maret Gentile | Dalmatian | 3rd in Group |
Ch PP Romeo | Pinkz Eskies | Maret Gentile | American Eskimo Dog | 4th in Group |
Sporting Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch GoldenBs Mauna Kea | Golden Bridge | Julie Patton | Golden Retriever | Best in Group |
Ch Storybrook Game On | Storybrook | Maret Gentile | Labrador Retriever | 2nd in Group |
Ch Isleham Edmonton | Isleham | Maret Gentile | Irish Setter | 3rd in Group |
Ch Dondaig Karma | pooh98 | Aly Dimaggio | Gordon Setter | 4th in Group |
Terrier Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch GooseCreek Sister Golden Hair | GooseCreek | Julie Patton | American Staffordshire Terrier | Best in Group |
Ch Masterfull Youngest Driver | Masterfull | Maret Gentile | Jack Russell Terrier | 2nd in Group |
Ch Glitter Anil | Glittering | Jene Moak | Sealyham Terrier | 3rd in Group |
Ch BS* Copenhagen | Brooksides | Justin Moyer | Wire Fox Terrier | 4th in Group |
Toy Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch DarkSecret Rush Hour | Grasslans | Maret Gentile | Pomeranian | Best in Group |
Ch Denzil Got Zoomies | Zoomies | Julie Patton | Papillon | 2nd in Group |
Razzy Red Surprise | RaZmAtAzZa | Owner | Chihuahua | 3rd in Group |
Ch PP Red Lily | Pinkz Poodlz | Owner | Toy Poodle | 4th in Group |
Working Group | ||||
Name | Owner | Handler | Breed | Group Placing |
Ch GLXYs Johnny Ringo | Gallaxy | Jene Moak | Great Dane | Best in Group |
Summerwind So Close To Perfect | Icekist | Justin Moyer | Boxer | 2nd in Group |
Ch NLS Playing For Keeps | Northern Lights Siberians | Jene Moak | Siberian Husky | 3rd in Group |
Ch VB Giant With Tude | KonaBlechen | Julie Patton | Doberman Pinscher | 4th in Group |